Zdrowie

Kilka słów o stomatologii i wizytach u dentysty

9 kwietnia 2021

Stomatologia jest definiowana mianem dentystyki – pomimo tego te drugie objaśnienie pojawia się w praktyce znacznie rzadziej aniżeli pierwsze. W każdym czy też razie stomatologia jest jednym z wielu działów medycyny. Przedmiot jej zainteresowania stanowią choroby zębów oraz dziąseł. Mimo pozorom, nie jest to pod żadnym pozorem prekursorska gałąź leczenia – objawienia archeologiczne dowodzą bo tego, iż zęby kurowano ludziom już przed kilkoma tysiącami lat.

W aspekcie stomatologii można wypunktować dużo specjalności. Wśród nich znajdują się m. in. stomatologia zachowawcza z endodoncją, protetyka stomatologiczna czy chirurgia dentystyczna. Z kolei lekarz specjalizujący się w opisywanej tu dziedzinie medycyny jest nazywany najczęściej stomatologiem lub dentystą, chociaż w najwyższym stopniu profesjonalne są wskazania lekarz dentysta i lekarz stomatolog. Tak samo jak ma to miejsce w wypadku wielu innych doktorów specjalistów, tak oraz tutaj jest wymagane zdobycie wyśmienitego wykształcenia, doświadczenia i uprawnień – tak działa stomatolog.

Gwarantują to szkolące lekarzy akademie medyczne, jakich na terenie Polski znajduje się parę. Każdy, kto pragnie się edukować w którejś z tych placówek musi zdać dobry egzamin. Studia lecznicze uważane są za ciężkie oraz wymagające od słuchaczy znacznego zaangażowania, a też obszernych nakładów pracy. Wizytacja w gabinecie dentystycznym prędzej lub następnie nie ominie nikogo. Dosyć niepokojącym faktem jest to, że do stomatologów trafiają coraz młodsi pacjenci. Wizyty u dentystów nie należą do miłych – m. in. z tego względu ludzie z nimi zwlekają aż do ostatniej chwili. Myśl chociażby o borowaniu jest niesłychanie zniechęcająca.

Dodatkowo przy tej sposobności trzeba koniecznie wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii, a mianowicie o czynniku finansowym. W naszym kraju na wizyty w gabinetach specjalistów funkcjonujących przy publicznych przychodniach trzeba niestety niezwykle długo czekać. Pacjenci także nieraz narzekają na zaniżony poziom świadczonych w nim usług. Inna kwestia, że nie wszystkie zabiegi są ogarnięte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.