Zdrowie

Nastawienie do pacjenta i dyskrecja lekarza – gdzie odnaleźć polecanego doktora?

24 kwietnia 2021

Jest nadzwyczaj znacząca kwestią, bo pozwala na stworzenie właściwej atmosfery w gabinecie, bo jej brak może świadczyć o złym usposobieniu pana doktora. Lekarz przychylny pacjentowi, uprzejmie zaprosi go do gabinetu, wskaże krzesło na jakim można usiąść, po czym przystąpi do wywiadu. O podejściu do pacjenta ma prawo świadczyć sposób w jaki ten wywiad jest przeprowadzany, czy doktor komentuje odpowiedzi na nasze pytania, kpi z nas, czy raczej uspakaja. Ma to wpływ nie tylko na samą wizytę lecz także na jej dalszy ciąg, bo w momencie w jakim pacjent czuje się komfortowo wizyta jest mniej nieprzyjemna.

Niestety ale dziś są lekarze, którzy zachowują się w taki sposób, że pacjent ma wrażenie że siedzą w gabinetach za karę. Ewidentnie dają to do zrozumienia poszczególnym pacjentom którzy wchodzą do gabinetu.

Wielu takich doktorów zostaje później niesłychanie nisko ocenianych na witrynach na których prowadzony jest ranking lekarzy – wypróbuj BliskiLekarz.pl. Nie należałoby iść do takich speców, a też ostrzec przed nimi inne osoby, być może kiedy zmniejszy się obecność zmienią swój stosunek do pacjentów, a co za tym idzie polepszy się jakość wykonywanych przez nich usług. Biały personel jest zobowiązany przestrzegać tajemnicy lekarskiej, jednak w wielu przypadkach niestety jest ona łamana. Kiedy wchodzimy do gabinetu a lekarz komentuje wygląd lub ewentualnie też symptomy choroby poprzedniego pacjenta, jest to niedopuszczalne zachowanie. Niemniej jednak nasze milczenie jest przyzwolenie na tego rodzaju posunięcia. Także w poradni kobiecej, gdy pielęgniarka na całą poczekalnie wykrzykuje pytając która z kobiet jest w ciąży, lub także indywidualnie po nazwisku.

Prawdziwa dyskrecja polega na tym że lekarz rozmawia z pacjentką o jej komplikacjach, ale tylko do momentu aż ona wyjdzie z gabinetu, kiedy wchodzi kolejna postać to poświęca uwagę jej dolegliwością a nie poprzednich pacjentów. Dużo negatywnych komentarzy można następnie przeczytać na witrynach gdzie prowadzony jest ranking lekarzy. Jeśli lekarz się przy nas będzie zachowywał w sposób karygodny jesteśmy w stanie go upomnieć, lub ewentualnie również wyjść z gabinetu, i umówić się na wizytę do innego profesjonalisty. Zachowanie lekarza jest uzależnione od tego czy pacjenci mu na to pozwalają, oraz jaka będzie ich riposta na daną nowinę, poprzez niego do nich wypowiedzianą.